Ali'nin Blog'u

Submit your own blog

Hoşgeldin onbir ayın Sultanı

3rd July 2013

Bir adam kölesini satmaya götürüyordu. Köle üzgündü. Dedi ki efendisine: "siz benden iyi köle bulabilirsiniz ama ben sizden iyi efendi bulamam." adam kölesini satmaktan vazgeçti. Bizden daha iyi kul bulabileceği halde, bizi "satmayan", bir de satın almaya değer gören Rabbimize ne kadar şükür borçluyuz! Biz O'ndan iyi Rab bulamadık ki hiç...

Mübarek Ramazan Ayı ve Önemi

Ramazan ayı, ay takvimine göre hesaplanmıştır. Dokuzuncu ayın adıdır Ramazan. Ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır.  Çünkü kutsal kitabımız Kuranı Kerim ‘de bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kuran’da, bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın 5 Şartlarından ( Şehadet getirmek,  Namaz kılmak, Zekât vermek, Hacca gitmek, Oruç tutmak ) biri olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir.

Mübarek Ramazan ayı, Kuran ayıdır

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kuranı Kerimin ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da " Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır "(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur.

Kuranı Kerim, Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur'an insan için hayati değer taşır. Kur'an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah'ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur'an'ı çok okumayı teşvik etmiştir.

Müslümanlar, ramazan ayında Kur'an okumaya her zamankinden daha çok özen gösterirler. Bunun için evlerde veya camilerde bir araya gelerek, her gün Kur'an'dan yirmi sayfa okurlar Ramazan ayının sonuna gelindiğin de ise Kur'an'ı baştan sona bir kez okumuş olurlar Buna hatim denir Daha sonra hatim duası yapılır Müslümanlar yüzyıllar boyu bu geleneği devam ettirmişlerdir

Kur'an, Ramazan ayında inmeye başlamıştır

Kuranı Kerim, ramazan ayının Kadir Gecesi'nde indirilmeye başlanmıştır.  Kadir gecesi ramazan ayının 27 gecesi olarak bilinir Yüce Allah Kadir Gecesi'nin "Bin aydan daha hayırlı" olduğunu haber vermiştir . Peygamberimiz de "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır" (Buhari) buyurarak, bu gecenin önemini belirtmiştir.

Ramazan, Oruç ve Sabır ayıdır

Ramazan ayını önemli kılan etkenlerden biri de, dinimizin temel ibadetlerinden olan orucun bu ay içinde tutulmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da "…Kim Ramazan ayına ulaşırsa oruç tutsun" (Bakara suresi, 185 ayet) buyurarak, ramazan ayında oruç tutulmasını emretmektedir. Bu nedenle Müslümanlar ramazan ayı boyunca oruç tutarlar.

Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.

Ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ne gibi etkileri vardır?

Gerçekten ramazan ayının yaşayışımız üzerinde ayrı bir etkisi vardır. Bu ayın yaklaşması ile birlikte hazırlıklara başlanır. Ramazan boyunca yiyeceğimiz özel yemeklerin malzemelerini önceden alırız. Evlerimizde genel temizlik yapılır. Çevremizde bazı camilerin minarelerine mahya denilen "Hoş geldin ya şehrü ramazan" gibi yazılar görürüz Radyolar, televizyonlar özel ramazan programı yaparlar

Ramazanda oruç açma vaktinin ayrı bin neşesi vardır. Bütün aile bireyleri hep birlikte sofraya oturur, oruç açma vaktini gelmesini bekleriz. Ezan veya top sesinin duyulmasıyla birlikte orucumuzu dua ile açarız. Yemeğimizi yedikten sonra dua ederek Allah'a şükrederiz. Sonra akşam namazını kılar ve teravih namazı için hazırlıklara başlarız. Bu ayda camiler dolar taşar.

Ramazan ayı gerçekten bir ibadet ayı olarak yaşanır Namaz ve orucun yanında aynı zamanda bir yardımlaşma ayıdır Bu ayda yoksullar, düşkünler daha çok hatırlanır Geleneğimizde yakınlar, komşular, yoksullar iftara çağrılır Maddi durumu iyi olmayanlar için iftar sofraları düzenlenir.

Bütün İslam aleminin mübarek Ramazan ayının hayırlı olmasını dileriz.

www.Yellali.com

 

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

kullanıcı adı veya e-posta
Parola